Isla de los Faisanes, eestik. Faasanisaar, on maailmas ainus neljamõõtmelise riigipiiriga territoorium ja ühtlasi ka kõige väiksem kondomiinium.
Tegemist on 200 meetri pikkuse saarega, mis asub Hispaania ja Prantsusmaa vahelises Bidasoa jões. See saar on olnud tunnistajaks diplomaatiliste kohtumistele ja ajaloolistele lepingutele, mis teeb sellest Euroopas tõeliselt unikaalse geopoliitilise kurioosumi.
Saar on eriline mitte ainult oma geograafilise asukoha, vaid ka unikaalse haldusviisi poolest. Alates 19. sajandi keskpaigast jagavad Hispaania ja Prantsusmaa selle väikese saare suveräänsust unikaalsel viisil: kuus kuud aastas, veebruarist juulini, kuulub saar Hispaaniale ja ülejäänud kuud, augustist jaanuarini, Prantsusmaale.
Loe ka: Euroopas ainulaadne Cueva del Tesoro koobas asub Málagas
Ajalooliselt on Isla de los Faisanes olnud olulise tähendusega koht. 1659. aastal allkirjastati siin Püreneede rahu, mis lõpetas aastakümneid kestnud konfliktid Hispaania ja Prantsusmaa vahel. Lepingu vahendasid Hispaania kuningas Philip IV ja Prantsusmaa kuningas Louis XIV esindajad, misjärel saar sai tuntud kui rahulepingute ja kuninglike abielude sõlmimise paik. Selle lepinguga mitte ainult ei lõpetatud vaenutegevusi, vaid see sillutas teed ka Louis XIV ja Hispaania printsess Maria Theresa abielule, tugevdades seeläbi kahe riigi vahelisi sidemeid.
Isla de los Faisanes ei ole tänapäeval küll avatud avalikkusele, kuid selle ajalooline ja diplomaatiline tähtsus on püsinud tänaseni. Kuigi saarel ei ole alalist asustust ega suuri ehitisi, peale ühe mälestuskivi, mis tähistab saare ajaloolist tähtsust, on see siiski oluline sümbol Prantsusmaa ja Hispaania vahelistes suhetes. Igal aastal toimuv vahetusrituaal kinnitab kahe naaberriigi pikaajalist sõprust ja koostööd.